برداشت مکانیزه برنج از ۱۱۹ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

دوشنبه - 11 شهریور 1398

علی درجانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت از برداشت 119 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان به صورت مکانیزه خبر داد و اظهار داشت: ارتقاء سطح مکانیزاسیون در تولید انواع محصولات کشاورزی به ویژه محصول برنج همواره یکی از اهداف و راهبردهای اصلی سازمان جهاد کشاورزی گیلان بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه به همت شالیکاران این استان تاکنون برنج حدود 75 درصد شالیزارهای استان برداشت شده است عنوان کرد: طبق گزارشات موجود در جهاد کشاورزی مجموعاً با احتساب آمار استفاده از دستگاه‌های مکانیزه 178 هزار هکتار از برنج شالیزار‌های استان برداشت شده است.

درجانی با بیان اینکه طبق پیش‌بینی‌های انجام شده سازمان هواشناسی و شرایط مساعد آب و هوایی مستقر در استان برداشت برنج از شالیزارهای استان شتاب گرفت ابراز داشت: در حال حاضر 60 هزار هکتار از مزارع برنج استان گیلان آماده درو است که انتظار داریم کشاورزان به موقع آن را برداشت کنند.

 

برداشت مکانیزه برنج از ۱۱۹ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

وی در مورد میزان برنجی که امسال در استان گیلان توسط شالیکاران تولید خواهد شد نیز بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده جهاد کشاورزی بیان داشت: با توجه به شرایط خوبی که در سال زراعی فعلی داشتیم امیدوار هستیم شالیکاران استان گیلان امسال بالغ بر یک میلیون و 100 هزار تن شلتوک را از مزارع خود تولید کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با تأکید بر اینکه هم‌اینک شالیکاران این استان با تولید 750 هزار تن برنج سفید حدود 40 درصد برنج مصرفی کشور را تامین می‌کنند عنوان کرد: استان گیلان با دارا بودن چیزی در حدود 238 هزار هکتار شالیزار به عنوان دومین تولید کننده برنج کشور محسوب می‌شوند. 

درجانی کشت رقم‌های بومی نظیر هاشمی و علیزکاظمی برنج توسط شالیکاران گیلانی را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: شالیکاران گیلانی می‌توانند پس از برداشت و مشورت با کارشناسان جهاد کشاورزی ، اقدامات لازم برای آماده سازی زمین و تولید مجدد از قبیل تغذیه، کوددهی و آبیاری را انجام دهند. 

منبع: تسنیم

انصراف از نظر