جستجو
همه دسته ها
  Menu Close
  برگشت به فهرست

  چای سیاه ایرانی و انواع آن

  انواع چای ایرانی

  چای ایرانی، نوعی چای سیاه است. این چای از نظر اندازه برگ ها و فصل برداشت تقسیم بندی های متفاوتی دارد. به آخرین مرحله تولید چای، سورتینگ می‌گویند. در این مرحله، چای ایرانی به 5 نوع مختلف یعنی چای سرگل، ممتاز، قلم، شکسته و باروتی تفکیک می‌شود.

  چای سرگل

  مرغوب ترین چای ایرانی، چای سرگل است که از بالای بوته چای به دست می‌آید. طعم این چای تلخ و گس است و زیاد رنگ می‌دهد. اگر بخواهید دو چای سرگل را از نظر کیفیت با هم مقایسه کنید، باید ببینید کدام یک برگ های پیچ خورده بیشتری دارند. به عبارتی برگ های شکسته کدام یک کمتر است. هر کدام که یکی از این دو ویژگی را داشته باشد، چای بهتری است.

  چای ممتاز

  رده بعدی چای ایرانی است که در آن ترکیبی از برگ های ریز و درشت را مشاهده می‌کنیم. تلخی مزه این چای کمتر از نوع قبلی است ولی کیفیت آن همچنان بالاست.

  چای قلم

  چای قلم از برگ های پایین‌تر بوته چای به دست آمده و طعم ملایمی نیز دارد. قیمت چای قلم از هر دو نوع قبلی پایین‌تر است.

  چای شکسته

  برگ های چای در طی فرآیند تولید ممکن است شکسته شوند. اگر برگ های یک‌دست را جدا کنیم و بیشتر برگ های شکسته را نگه داریم، به این نوع چای می‌رسیم که هم قیمت پایینی دارد و هم بسیار زوددم است.

  چای باروتی

  از چای شکسته ریزتر است. این چای به علت زوددم بودن، معمولا در تهیه چای تیبگ از آن استفاده می‌شود.

  انواع چای ایرانی از نظر فصل برداشت

  چای ایرانی در فصل های بهار، تابستان و پاییز برداشت می‌شود. چای بهاره در فصل بهار تولید شده و متقاضیان زیادی دارد. بیشتر چای کاشته شده، در طی یک فرآیند 20 روزه در ماه اردیبهشت هر سال برداشت شده و برای تفکیک به کارخانه تولید چای منتقل می‌شود. چای بهاره مرغوب ترین چای بین این سه نوع است. پس از چای بهاره، نوبت به چای تابستانه میرسد. زمانی که برگ چای مجددا در اوایل تیرماه رشد کرد، برداشت چای دوباره شروع می‌شود و محصول حاصل را چای تابستانه نام‌گذاری می کنند. حدود 10 درصد باقی مانده چای نیز در فصل پاییز برداشت شده و معمولا کمتر برای فروش عرضه می‌شود.

  نظرات
  انصراف از نظر بستن
  چای بهاره واقعا عالیه
  لطفا موجود شد اطلاع دهید
  ممنون