جستجو
همه دسته ها
  Menu Close
  برگشت به فهرست

  ویژگی های برنج ایرانی

  ویژگی های برنج ایرانی

  برنج ایرانی

  برنج ایرانی به عنوان یکی از پرطرفدارترین محصولات استان های شمالی کشور محسوب می شود که دارای عطر و طعمی دلپذیر است. وجود ویتامین های گروه ب در برنج ایرانی خواص زیادی را برای بدن به همراه داشته و توصیه می شود که برنج ایرانی برای پخت آبکش نشود تا خواص آن بیشتر حفظ شود. با توجه به امکان تقلب در فروش برنج ایرانی می بایست خرید را از محل های مطمئن انجام داد. در این مطلب بصورت خلاصه به برنج ایرانی می پردازیم.

  خواص و ویژگی های برنج ایرانی

  برنج ایرانی یکی از محصولات شالیزار های شمال کشور محسوب می شود که در انواع مختلف و با نام های مختلفی معرفی می شوند. این محصول به عنوان قسمت اصلی سفره های ایرانی محسوب می شود که همراه با انواع خورشت ها و خوراک ها سرو می شود.

  به دلیل وجود خواص زیاد در برنج همچون ویتامین های گروه ب، بسیاری از افراد برای مصرف خود ترجیح می دهند که برنج ایرانی خریداری کنند. برنج ایرانی در ابتدا حاوی سبوس است و به همین دلیل به رنگ تیره تری مشخص است. تعدادی از خواص برنج عبارتند از: بهبود سوخت و ساز بدن، مراقبت از پوست، کاهش فشار خون، تقویت سیستم ایمنی بدن، کمک به کاهش بیماریهای قلبی و سرطان.

  هنگام فرآوری و آماده سازی برنج این پوسته جدا می شود تا پخت آسانتر صورت گیرد. مصرف این محصول با این پوسته به دلیل وجود سبوس و ویتامین های بیشتر، توصیه می شود. وجود سبوس در این پوسته به جلوگیری از ریزش مو و برخی بیماری پوستی کمک می کند. با خوردن برنج سبوس دار ایرانی احساس سیری زودتر اتفاق می افتد.

  عطر و طعم این محصول بسیار زیاد بوده و خوش پخت بودن این نوع برنج در مدل های مختلف پخت همچون آبکش کردن و کته کردن نیز مشهود است. در دو شهر مازندران و گیلان بیشترین میزان کشت انجام می شود اما در استان هایی همچون گلستان، شیراز، اصفهان و بوشهر نیز زمین های شالیکاری وجود دارد که انواع دیگری از برنج ایرانی در آنها کشت و برداشت می شود.

  برنج ایرانی

  شناخت برنج ایرانی با کیفیت

  بسیاری از افراد در مرکز و جنوب ایران از برنج های مناطق یاد شده استفاده می کنند. هریک از این محصولات دارای عطر و طعم و ویژگی های ظاهری متفاوتی است. نام هایی همچون برنج هاشمی، علی کاظمی، طارم، شیرودی، فجر و دیگر نام ها برای بسیاری از افراد که مصرف برنج ایرانی دارند نامی آشنا است.

  گاها برخی از این نام ها به نام شخصی مشهور شده اند که اولین بار کشت آن نوع محصول را ایجاد کرده اند. همچون هاشمی و علی کاظمی. برنج ایرانی پس از برداشت از زمین های شالیزار، در کارخانه های مربوطه مراحل مختلفی را طی می کنند تا به شکل و فرم نهایی دربیاید.

  متاسفانه برخی افراد سودجو در هنگام آماده سازی برنج ایرانی در کارخانه، چند مدل را مخلوط کرده تا بتوانند در کنار هزینه ی کمتر برای فروش محصول خود آن را به قیمت بالایی بفروشند. شناخت محصول و تشخیص اصل بودن یا به اصطلاح قاطی داشتن کاری مهم و نیازمند تخصص و تجربه است که به همین سبب کارشناسان برنج برای تشخیص به کمک افراد می آیند.

  آزامایشگاه های تعیین کیفیت نیز در این استانها وجود دارد که افراد می توانند برای تضمین کیفیت محصول خود یا محصول خریداری شده به این مراکز مراجعه کنند. خرید برنج ایرانی می بایست از افراد و محل های مطمئنی صورت بگیرد تا احتمال بی کیفیت بودن و اصل نبودن محصول به حداقل برسد.

  در طی سالیان گذشته متاسفانه برخی افراد اقدام به واردات این محصول پرطرفدار کرده اند در حالی که شالیکاران استانهای شمالی کشور محصول خود را با هزینه ی بسیار کمتری فروخته و یا مقدار زیادی ازآن را به علت واردات نتوانسته اند بفروشند. این درحالی است که کیفیت برنج ایرانی بسیار بالاتر از انواع وارداتی آن است و عطر و طعم دلپذیرتری نیز دارند.

  فروشگاه اینترنتی صحرافود، بزودی برنج با کیفیت ایرانی را در بسته بندی های مختلف و با قیمت عرضه می کند.

  نظرات
  انصراف از نظر بستن