جستجو
همه دسته ها
  Menu Close
  برگشت به فهرست

  روشهای تقلب در زعفران و تشخیص زعفران اصل

  روشهای تقلب در زعفران و تشخیص زعفران اصل

  آشنایی با زعفران و روش های تقلب در زعفران

  زعفران یا طلای سرخ گیاهی است که بسیار کوچک است و اندازه آن به 20 تا 30 سانتی متر می رسد که از وسط این گل بنفش دو یا سه برگ زعفران رشد می کند. زعفران را معمولاً برای رنگ دادن به غذا استفاده می کنند. زعفران علاوه بر عطر خوب و طعم خوشمزه آن که در غذاها استفاده می شود خواص درمانی نیز دارد که عبارتند از: اشتها آور، تقویت حافظه، باعث پایین آمدن فشار خون می شود. باعث پیشگیری بیماری های قلبی و سرطان می شود. ضد اسپاسم و آرام بخش است. در درمان بی خوابی از آن استفاده می شود. برای درمان دیابت از این گیاه با ارزش استفاده می شود. از زعفران در درمان بیماری هایی هم چون آسم، عفونت ادراری، رفع نفخ، معده درد، سرفه، گلودرد، بیماری های پوستی، افسردگی، اضطراب، آلزایمر، کم خونی، کبد چرب و ... نیز استفاده می شود. از زعفران در صنایع بهداشتی نیز استفاده می شود و به علت بوی معطری که دارد به عنوان اسانس از آن استفاده می شود. ترکیبات شیمیایی زعفران عبارتند از: کاروتنوئیدها، کروستین و کروسین، کاروتنوئیدها، لیکوپن، زاگزانتین، بتاکاروتن، اسانس، پیکروکروسین و سافرانال.

  ادویه زعفران به قسمتهای مختلف تقسیم می شود. این قسمتها با توجه به کیفیت آن ها از بهترین تا پایین ترین کیفیت عبارتند از: زعفران سوپرنگین، زعفران شبه نگین، زعفران نگین، زعفران سرگل، زعفران پوشال، زعفران دسته و ریشه زعفران.

  بیشترین تقلب در زعفران و عرضه آن در بخش زعفران سرگل انجام می شود. در این مطلب به روشهای تقلب در زعفران و نحوه تشخیص زعفران اصل می پردازیم. در هنگام خرید زعفران میتوانیم از این روشها برای تهیه زعفران اصل استفاده نماییم.

  زعفران دسته اصل

  برای مطالعه بیشتر در رابطه با انواع زعفران و تفاوت آنها، می توانید به مطلب انواع زعفران در بخش مقالات مراجعه کنید.

  روش های تقلب در زعفران

  این گیاه با ارزش به طلای سرخ معروف می باشد و چون قیمت بالایی دارد افراد طمع کار از طریق تقلب در آن می خواهند سود بیشتری به دست بیاورند. آنها هر روز در روش های تقلب در زعفران پیشرفت می کنند و روش های جدیدی را پیدا می کنند. وظیفه ما این است که این روش ها را به درستی بشناسیم تا هنگام خرید زعفران دچار اشتباه نشویم. ما در این قسمت روش های تقلب در زعفران را به اختصار برای شما شرح می دهیم.

  • در یکی از روش های تقلب در زعفران گاهی افرادی سودجو و زیاده خواه زعفران اصل و خالص را با شکر یا عسل یا شیره یا نمک و یا حتی گل رنگ مخلوط می کنند تا وزن زعفران بیشتر شود و از این راه مثلاً سود بیشتری به دست بیاورند.
  • در یکی دیگر از روش های تقلب برخی افراد رنگ مصنوعی به زعفران اضافه می کنند تا میزان رنگ دهی زعفران را افزایش دهند.
  • از دیگر روش های تقلب در زعفران این است که از کلاله های گیاهانی هم چون ذرت استفاده می کنند. آنها این کلاله ها را رنگ می کنند و به جای زعفران سرگل اصل می فروشند.
  • افراد طمع کار از طریق افزودن چربی کاری میکنند که وزن زعفران بیشتر شود.
  • گاهی افرادی سودجو با کم فروشی در وزن زعفران تقلب می کنند. آنها وزنه خود را سنگین تر می گیرند تا کمتر بفروشند و پول بیشتری دریافت کنند.

  زعفران سرگل اصل

  نحوه تشخیص زعفران اصل از تقلبی

  کشور ما 95 درصد زعفران جهان را تولید می کند. این کالای ارزشمند به دلیل گران بودن و با ارزش بودن متاسفانه هم نوع تقلبی دارد که مصرف کنندگان را به اشتباه می اندازد. متاسفانه مصرف کنندگان هزینه بالایی را صرف خرید زعفران اصل می کنند در صورتی که نمی دانند زعفران تقلبی خریداری کرده اند. باید در خرید زعفران دقت کنیم. ما در اینجا می خواهیم روشهای نحوه تشخیص زعفران اصل از تقلبی را شرح دهیم.

  معمولاً در آزمایشگاه با انجام اقداماتی خاص می توانند میزان خالص یا ناخالصی زعفران را به طور دقیق مشخص کنند ولی با برخی روش های دیگر هم می شود به این موضوع پی برد.

  • یک زعفران اصل و خالص باید طعم تلخ و بوی شیرین داشته باشد و اگر طعم شیرین داشت دلیل بر ناخالصی است یعنی یکی از روش های تقلب در زعفران در آن انجام شده است. زعفران اصل زمانی که چشیده می شود باید طعم تلخ داشته باشد و گاهی بعضی زعفران ها هیچ طعم خاصی ندارند.
  • زمانی که یک زعفران خالص باشد باید یک عطر بسیار عالی داشته باشد و اگر عطر زعفران تندتر باشد دلیل بر تازه تر بودن آن است.
  • کمی زعفران را اگر در آب سرد بریزید و بعد از مدتی آن را دربیاورید اگر زعفران اصل باشد کمی رنگ آب تغییر می کند ولی رنگ خود زعفران تغییری نمی کند ولی زمانی که اصل نباشد بعد از خارج کردن از آب خواهید دید که رنگ زعفران تغییر کرده و سفید شده است.
  • زمانی که می خواهید از زعفران استفاده کنید اگر بعد از خیس کردن رنگ آب زرد مایل به نارنجی بود و یا قرمز شفاف بود این بدین معنی است که زعفران اصل است ولی اگر رنگ زعفران قرمز پررنگ و تند باشد این بدین معنی است که به این زعفران رنگ شیمیایی اضافه کرده اند و این یکی از روش های تقلب در زعفران است که طمع کاران از این روش سود می برند.
  • اگر کلاله های زعفران حالت منحنی داشت به این معنی است که زعفران اصل است ولی اگر صاف بود به معنی ناخالصی زعفران است. در یکی از روش های تقلب در زعفران به جای خود زعفران از کلاله های ذرت به طور مثال استفاده می کنند و آن را رنگ می کنند.
  • یک مقدار زعفران خشک شده را روی کاغذ بریزید و با انگشتانتان بسابید اگر چربی به دست شما درآمد به معنی ناخالصی زعفران است ولی اگر به پودر تبدیل شد یعنی زعفران اصل است.
  • مقداری جوش شیرین در یک لیوان آب حل کنید و سپس زعفران را به آن اضافه کنید در صورتی که آب زرد شد زعفران اصل است ولی اگر زعفران قرمز شد یعنی زعفران ناخالصی دارد.
  • یک مقداری زعفران را روی گاز شهری بگذارید زمانی که رنگ آن بنفش یا نارنجی شد یعنی زعفران اصل است ولی اگر رنگش زرد شد یعنی تقلبی است.

  خرید زعفران سرگل اصل

  فروشگاه اینترنتی صحرافود، انواع زعفران اصل و با کیفیت را با قیمت مناسب عرضه می کند. برای خرید زعفران اصل می تواند به بخش فروش زعفران فروشگاه مراجعه کنید.

  نظرات
  انصراف از نظر بستن