جستجو
همه دسته ها
  Menu Close
  برگشت به فهرست

  راهنمای خرید زعفران اصل و با کیفیت

  راهنمای خرید زعفران اصل و با کیفیت

  زعفران

  خرید زعفران اصل، مناسب و با کیفیت همیشه یکی از دغدغه های هموطنان عزیز بوده است. زعفران ماده غذایی بسیار پر خاصیت است. جلوگیری از سرطان، بهبود علایم افسردگی، کمک به کاهش وزن و قند خون، کمک به کاهش بیماری های قلبی و جلوگیری از آلزایمر در بزرگسالی از بیشمار خواص زعفران هستند. همین خواص و همچنین نوع خاص تولید و برداشت این محصول موجب شده است که زعفران ماده ای گران قیمت باشد. به دلیل بالا بودن قیمت زعفران، سوداگران بسیاری به سمت عرضه زعفران جلب می شوند که از هر روشی برای کسب سود بیشتر استفاده می کنند. این مطلب یک راهنمای خلاصه درباره چگونگی خرید زعفران مناسب و با کیفیت است.

  برای مطالعه بیشتر درباره زعفران و خواص آن مقاله های زیر را در سایت فروشگاه اینترنتی صحرافود مطالعه کنید.

  زعفران، خواص دارویی و مصارف غذایی آن

  ده خاصیت فوق‌العاده‌ زعفران

  خرید زعفران سرگل کریستالی

  برای خرید زعفران با کیفیت باید نکات و مواردی را در نظر داشت. هر کدام از این موارد در قیمت زعفران تاثیر بسزایی دارد. این نکات عبارتند از:

  • نوع زعفران
  • اصل بودن زعفران
  • کیفیت زعفران

  نوع زعفران

  یک رشته زعفران کامل به بخشهای مختلفی تقسیم می شود. هر کدام از این قسمتها مشخص می کنند که کدام بخش از رشته زعفران هستند. این بخشها عبارتند از نگین، سرگل، پوشال، دسته و ریشه. نوع زعفران در قیمت گذاری آن یک پارامتر مهم است. نحوه تولید و جدا کردن هر بخش در افزایش قیمت تاثیر فراوانی دارد. قیمت زعفران به ترتیب از گران به ارزان بصورت زیر است.

  1. نگین
  2. سرگل
  3. پوشال
  4. دسته یا دخترپیچ
  5. ریشه

  رنگدهی بخشهای مختلف نیز بصورت زیر است.

  1. سرگل
  2. نگین
  3. پوشال
  4. دسته یا دخترپیچ
  5. ریشه(فاقد رنگدهی قرمز رنگ)

  انواع زعفران

  زعفران سرگل به قسمت قرمز رنگ بالای زعفران گفته می شود که شامل رشته های کلاله قرمز رنگ زعفران بصورت جدا از هم است. هر رشته زعفران دارای سه کلاله قرمز رنگ است. زعفران سرگل بیشترین رنگدهی را در میان دیگر بخشها دارد. زعفران نگین مانند سرگل است با این تفاوت که رشته های کلاله بصورت متصل به هم هستند. زعفران پوشال نیز شامل رشته های کلاله بصورت متصل به همراه 1 الی 3 میلیمتر ریشه زرد رنگ است. زعفران دسته که نام دیگر آن زعفران دخترپیچ است، رشته کامل زعفران است. این نوع زعفران شامل کلاله های قرمز رنگ آن و ریشه کامل بصورت متصل به هم است. ریشه زعفران نیز بخش زرد رنگ آن است.

  همه این قسمت ها دارای خواص و فواید زعفران هستند و فقط در رنگدهی با یکدیگر تفاوت دارند. برای مطالعه بیشتر لطفا مقاله های زیر را مطالعه کنید.

  ویتامین ها و مواد مغذی موجود در زعفران

  انواع زعفران و تفاوت آنها

  اصل بودن زعفران

  بیشتر از 95 درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود. این گیاه بیشتر در نواحی خراسان رضوی و جنوبی کشت می شود. زعفران کشت شده در این نواحی بسیار مرغوب و با کیفیت است. روش خاص تولید، برداشت و عرضه آن باعث گران بودن این ماده غذایی شده است. قیمت بالای زعفران موجب شده که است سوداگران برای بدست آوردن سود بیشتر، در عرضه و فروش آن انواع تقلب را انجام دهند. همه ساله روشهای جدیدی از تقلب توسط آنها ابداع می شود. روشهایی از قبیل اسپری کردن چربی جهت افزایش وزن، رنگ کردن ریشه زعفران و عرضه آن به عنوان زعفران سرگل، رنگ کردن رشته گیاهان دیگر مانند ذرت و کم فروشی.

  یک زعفران اصل باید طعم تلخ و بوی شیرین باشد. یک رشته زعفران اصل اگر در آب سرد قرار بگیرد، نباید تغییر رنگ بدهد. زعفران اصل باید فاقد چربی باشد. بیشترین تقلب در عرضه زعفران در قسمت سرگل، و کمترین تقلب به دلیل مشکل بودن تقلب، در زعفران دسته یا دخترپیچ انجام می شود.

  برای خرید زعفران اصل و تشخیص تقلب در آن روشهایی وجود دارد که می توانیم از آنها استفاده کنیم. برای مطالعه بیشتر در رابطه با این موارد لطفا مقاله زیر را در سایت مطالعه کنید.

  تقلب در زعفران و نحوه تشخیص زعفران اصل

  خرید زعفران سرگل طرح خاتم

  کیفیت زعفران

  زعفران اصل دارای مدت ماندگاری زیادی است. در حالت عادی اگر در جای خشک، خنک، دور از نور و در ظرف بسته نگهداری شود به مدت دو سال دارای کیفیت و خواص اولیه است. در شرایط بسیار مناسب مدت بیشتر نیز قابل نگهداری است.

  زعفران هر سال در آبان ماه برداشت شده و بعد از خشک کردن قابل استفاده است. زعفران تازه دارای رنگ قرمز روشن است و بوی بسیار زیاد و مطبوعی دارد. هر چه از مدت نگهداری آن میگذرد رنگ آن تیره تر شده و بوی آن کمتر می شود. بعد از گذشت چند ماه از زمان خشک کردن، بوی آن بسیار کم می شود ولی در هنگام استفاده و بعد از مرطوب شدن مجددا بو و عطر آن نمایان می شود.

  زعفران با توجه به اندازه و قطر هر رشته به درجه های مختلفی تقسیم می شود. هر چه قسمت سرگل زعفران ضخیم تر و بلند تر باشد، کیفیت و رنگدهی آن نیز بیشتر است. از عوامل موثر در کیفیت نهایی زعفران میتوان به زمین کشاورزی، روش تولید و برداشت و نحوه خشک کردن اشاره کرد.

  حرف آخر

  زعفران بصورت بسته بندی مثقال عرضه می گردد. هر مثقال معادل 4.6 گرم وزن است. زعفران در بازار عموما بصورت بسته بندی نیم مثقالی، یک مثقالی، دو مثقالی و پنج مثقالی وجود دارد. البته در اوزان دیگری نیز مانند یک گرم، دو گرم، پنج گرم و ده گرم نیز به فروش می رسد.

  با توجه به نوع زعفران، اصل بودن و کیفیت آن می توان به راحتی به خرید زعفران اصل و مناسب استفاده اقدام نماییم. بهترین زعفران برای استفاده که هم اصل باشد، هم دارای قیمت مناسب باشد و هم همان رنگ و خواص زعفران را داشته باشد، زعفران دسته یا دختر پیچ است. تقلب در این نوع بسیار کم و مشکل است. قیمت آن به دلیل عدم جدا سازی کلاله، بسیار کمتر از انواع دیگر است. رنگدهی این نوع زعفران برای استفاده هم بسیار عالی است.

  خرید زعفران دسته یا دخترپیچ

  فروشگاه اینترنتی صحرافود، زعفران اصل و با کیفیت را در بسته بندی های مختلف عرضه می کند. برای مشاهده قیمت زعفران و خرید آن به بخش فروش زعفران مراجعه کنید.

  فروش اینترنتی زعفران

  نظرات
  انصراف از نظر بستن